Walka o budżet Unii Europejskiej rozpoczęta

W Brukseli rozpoczęły się rozmowy premierów państw Grupy Wyszehradzkiej dotyczące ustalenia wspólnego stanowiska przed negocjacjami w sprawie przyjęcia wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 -2027.
–Ocena tego procesu dot. Wieloletnich Ram Finansowych będzie uzależniona od sumy środków na nasze potrzeby gospodarcze. Dlatego dzisiaj ciężko przesądzać jaki będzie rezultat rozmów. Podkreślamy, jak ważne są kwestie związane z środkami własnymi. Komisja Europejska, zgodnie z naszymi sugestiami, zaproponowała podatek cyfrowy jako część dochodów własnych. Czekamy na wypracowanie wspólnych zasad – powiedział dziś w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Premier poinformował także, że w propozycji budżetowej zarysowano możliwości opłaty granicznej dotyczącej śladu węglowego. Chodzi o to, żeby np. chińskie czy hinduskie towary, np. stal, nie miały przewagi nad naszymi, bo tam nie płaci się opłaty za emisję CO2.
–Bogate państwa mają w zamyśle skorzystanie z rabatów i my przeciwstawiamy się temu. To mechanizm niedobry na tym etapie i nie ma podstaw w różnicach dochodu na głowę mieszkańca, które są cały czas zauważalne w Europie. Warto podkreślić, że my nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności. Uważamy, że jest art. 7 i on się toczy. My optujemy za jego zamknięciem. Łączenie różnych obszarów prawnych rodzi zagrożenie dla pewności prawa – powiedział Morawiecki.
–Mechanizm, który był pierwotnie planowany jako element części środków dostępnych dla budżetu czyli tzw. opłata klimatyczna został wyłączony z tego schematu. To jest korzyść dla Polski rzędu ponad 7 mld euro. To bardzo dobra informacja – dodał premier.
Zdaniem Morawieckiego Polska dokonała ogromnego wysiłku w zakresie przejścia w kierunku energetyki opartej o źródła odnawialne, ale premier podkreślił, że musi się to odbywać w rozsądnym tempie.
Zdjęcie: Krystian Maj/KPRM