Bruksela. Bezsenna noc negocjacji

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emanuelem Macronem. W Brukseli trwają negocjacje dotyczące budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej odbywa się w bardzo ważnym momencie w historii Wspólnoty. Pandemia koronawirusa spowodowała niespotykane straty w gospodarce państw członkowskich UE. Obecne negocjacje zdecydują o przyszłości 27 krajów członkowskich. Wiele głosów komentatorów wskazuje, że od wypracowanego kompromisu zależy przyszłość Unii.
Premier Mateusz Morawiecki prowadzi wcześniej konsultacje z krajami Grupy Wyszehradzkiej. Bardzo ważnym aspektem tych rozmów jest fakt, że Polska, Czechy, Słowacja i Węgry uzgodniły wspólne stanowisko negocjacyjne. Po raz pierwszy, od naszego wstąpienia do UE, V4 prezentuje jednolity pogląd na sprawy tej części Europy.
-Bogate państwa mają w zamyśle skorzystanie z rabatów i my przeciwstawiamy się temu. To mechanizm niedobry na tym etapie i nie ma podstaw w różnicach dochodu na głowę mieszkańca, które są cały czas zauważalne w Europie – mówił kilka godzin wcześniej premier Morawiecki.
–Węgry zgodzą się na pakiet pomocowy tylko, gdy sprawy z art. 7 zostaną zakończone. Państwa członkowskie nie mogą być szantażowane tematem „rządów prawa”, które łatwo uczynić narzędziem politycznym – powiedział z kolei premier Węgier Viktor Orban. Jest to dokładnie takie samo stanowisko, jakie przed południem przedstawił na konferencji w Brukseli Mateusz Morawiecki.
–Pakiet pomocowy UE powinien być uczciwy i elastyczny, a bogate kraje nie powinny dostawać z niego więcej środków niż biedniejsze. Parlament węgierski jasno określił warunki: dysponowanie środkami Unii Europejskiej nie może podlegać warunkom politycznym czy ideologicznym – stwierdził premier Węgier.
Na szczycie UE Orban ma w ręku uchwałę parlamentu węgierskiego, która nakazuje mu weto w przypadku wiązania pieniędzy z praworządnością.
Przywódców państw członkowskich UE czeka bezsenna noc, która, jeśli dojdzie do wypracowania wspólnego stanowiska ws. akceptacji Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy Europy, zadecyduje o przyszłości Wspólnoty i jej dalszych kierunkach rozwoju.