Prezydenci Polski i Litwy pod Grunwaldem

Dzisiaj odbywają się obchody 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Litwy Gitanas Nauseda złożyli wieńce pod Pomnikiem Grunwaldzkim.
– Jest dla mnie wielką radością, że możemy się spotkać tutaj, na Polach Grunwaldu, po to, by po raz kolejny zademonstrować przyjaźń polsko-litewską i przyjaźń europejską – mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dzisiejsza rocznica, jest dla niego, ale też Polaków nie tyle symbolem wielkiej średniowiecznej bitwy, ale przede wszystkim symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa.
-Unia polsko-litewska, o której śmiało można mówić, że była następstwem tamtych wydarzeń – bitwy, ale przede wszystkim zaproszenia i wstąpienia na tron Polski księcia litewskiego, Władysława Jagiełły – była też początkiem tego, jak Europa wygląda dzisiaj, a mianowicie Unii Europejskiej. Była pierwszym pokojowym porozumieniem dwóch państw i narodów, które chciały żyć razem ze sobą, współtworzyć państwowość i swoją pozycję europejską – dodał Prezydent RP.
Dzięki temu powstała i zaistniała na europejskiej scenie politycznej wspaniała, jedna z największych dynastii – Jagiellonowie. Jako Prezydent Rzeczypospolitej, patrząc z polskiego punktu widzenia, muszę powiedzieć i zarazem przyznać, że bardzo wielu historyków uważa, iż dla mojego narodu i naszego państwa – państwa polskiego – w ogóle był to najlepszy czas w historii.
Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że w obchodach uczestniczy Prezydent Litwy, razem z szefem rządu i ministrami. Zwrócił uwagę też, że po objęciu urzędu Prezydent Litwy pierwszą wizytę złożył w Polsce. Obok pomnika grunwaldzkiego powiewa flaga Polski, Litwy oraz chorągiew Wielkiego Królestwa Polskiego z okresu bitwy.
–To zwycięstwo było możliwe tylko dzięki bliskiej współpracy Polaków i Litwinów i rodzącego się wówczas sojuszu. Tamta współpraca zrodziła wielkie zwycięstwo i zdobyto wszystkie chorągwie nieprzyjaciela. To zwycięstwo wykorzystane zostało w dużym stopniu, ale nie całkowicie. Ta lekcja, łapanie szans historii, też powinna być z nami. W ślad za zwycięstwem zrodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów. Litwini, Polacy, Rusini, ale też Niemcy, Żydzi czy Tatarzy żyli tam we współpracy. Zbudowana została pierwsza wspólnota europejska, która pokazywała, że można żyć ze sobą w pokoju. W historii rzadko układa się wszystko idealnie – tak samo i dzisiaj, choć żyjemy w o niebo lepszych czasach niż 100-200 lat temu, to wciąż mamy swoje wyzwania. Z tym większą radością podkreślam dzisiejszą wspólnotę interesów Polski i Litwy. Reprezentujemy wspólną i niemal jednakową strategię wobec naszych interesów w Unii Europejskiej, ale także w budowaniu nowych wymiarów współpracy, takich jak współpraca w obszarze Trójmorza, Via Carpatia czy Rial Baltica – powiedział na polach grunwaldzkich premier Mateusz Morawiecki.
610 lat temu pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecza.
Zdjęcia: Adam Guz/KPRM, Grzegorz Jakubowski/KPRP