Polsko-litewskie obchody zwycięstwa pod Grunwaldem

Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nausėda uczczą wspólnie 610. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Litewski Prezydent będzie pierwszą głową państwa, która odwiedzi Polskę od czasu wybuchu pandemii koronawirusa – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
– Prezydenci, a także szefowie rządów obu krajów Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard wezmą udział w apelu grunwaldzkim, podczas którego wygłoszą oficjalne przemówienia i złożą wieńce pod pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo połączonych sił polsko-litewskich nad siłami zakonu krzyżackiego – przekazał minister.
W czasie uroczystości, poinformował Krzysztof Szczerski, przywódcy Polski i Litwy wezmą także udział w ceremonii odsłonięcia powstałego z inicjatywy strony litewskiej obelisku, na którym widnieje herb Pogoni i napis w dwóch językach: Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo.
– Prezydenci odbędą również rozmowy polityczne, podczas których omówią najważniejsze zagadnienia z zakresu relacji bilateralnych, w tym wyzwania związane z koronakryzysem, współpracy regionalnej, m.in. w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także na forum Unii Europejskiej i NATO – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.
W przeddzień obchodów rocznicowych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wizytę złoży szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis, który z rąk Prezydenta Dudy odbierze jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP – w uznaniu za zasługi i wkład w zacieśnianie dialogu obu krajów.
15 lipca 1410 roku miała miejsce jedna z największych bitew w dziejach średniowiecznej Europy. Naprzeciw siebie pod Grunwaldem stanęły połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla polskiego Władysława Jagiełłę i wielkiego księcia litewskiego Witolda oraz wojska Zakonu Krzyżackiego, dowodzonego przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.
Zwycięstwo grunwaldzkie uznano w Polsce i na Litwie za przełom w zmaganiach z Krzyżakami. Już w 1412 roku, dzień 15 lipca uznano za święto państwowe. W kościołach należało odprawiać uroczyste msze.