Michniów. Rocznica niemieckiej pacyfikacji

12 lipca 1943 Niemcy spacyfikowali wieś Michniów. Wcześniej okrążyli ją uniemożliwiając Polakom ucieczkę. Każdy kto próbował się wydostać lub nawet iść do pracy, był zatrzymywany. Niemcy część mieszkańców spalili żywcem, a część zastrzelili lub zadźgali… 12 lipca od 2018 roku jest także obchodzony jako Dziś Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi.
Michniów, nazywany dziś Golgotą wsi polskiej, to miejscowość położona w gminie Suchedniów w województwie świętokrzyskim. W dniach 12 i 13 lipca 1943 r. oddziały niemieckiej policji dokonały tu pacyfikacji, mordując 204 osoby, w tym 48 dzieci. Była to zemsta Niemców za pomoc mieszkańców Michniowa dla oddziałów Zgrupowania Partyzanckiego Ponurego Armii Krajowej, które stacjonował w nieopodal położonym kompleksie leśnym Wykus.
Mężczyzn zapędzono do 4 stodół. Stłoczonych w nich mieszkańców Niemcy ostrzeliwali i obrzucali granatami, po czym zabudowania podpalali. Prawdopodobnie większość ofiar spłonęła żywcem. Najmłodszą ofiarą masakry był 9-dniowy Stefan Dąbrowa. Pacyfikację przeżyło 20 mieszkańców Michniowa.
Mieszkańcy wsi byli również mordowani na terenie innych gospodarstw. Współpracującego z podziemiem gajowego Władysława Wikło zaprowadzono wraz z rodziną do zabudowań Teofila Materka. Tam kolejno zastrzelono gajowego, jego pięcioro dzieci (16-letniego Romana, 14-letnią Zofię, 11-letnią Halinę, 8-letnią Marię, 5-letniego Józefa), a na samym końcu jego żonę, Stanisławę Wikło. Następnie gospodarstwo podpalono, po czym do ognia wrzucono jeszcze zwłoki zamordowanych wcześniej braci Gołębiewskich.
Po masakrze Niemcy wyrazili zgodę na pochówek ofiar. Rozkazali jednak zaorać grób, a także nie zezwolili na oznaczenie mogiły krzyżem lub innym znakiem. Niemcy zakazali również odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pod sąd trafiło jedynie kilku sprawców pacyfikacji. Większość z Niemców czy Austriaków biorących udział w michnikowskiej zbrodni nie poniosło jednak żadnej odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
Michniów jest symbolem pacyfikacji prowadzonych przez Niemców na terenie okupowanej Rzeczypospolitej. W sumie podobny los z rąk Niemców spotkał 217 polskich wsi. Jeśli dodamy do tego pacyfikacje dokonane na Kresach Rzeczypospolitej liczba ta sięga prawie 2 500.