Kraków. Dzwon Zygmunta ma 499 lat

9 lipca 1521 roku w Katedrze na Wawelu zawieszony został Dzwon „Zygmunt”. Wykonano go z dział zdobytych podczas wojen z Krzyżakami. Wykonał go krakowski ludwisarz Hans Behem. Imię „Zygmunt” nadano mu na cześć króla Zygmunta I Starego.
Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława oraz wizerunki Orła Polskiego i Pogoni litewskiej. Dzwon z sercem, jarzmem, łożyskami i huśtawką waży 12 600 kg. Głos dzwonu zabrzmiał po raz pierwszy w Krakowie 13 lipca 1521 w wigilię rocznicy zwycięstwa wojsk polskich i litewskich w bitwie pod Grunwaldem.
Łaciński napis głosi: Bogu Najlepszemu, Największemu i Dziewicy Bogurodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt, król Polski, ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał sporządzić Roku Zbawienia 1520.
Dzwon Zygmunt uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8-12 ludzi. Przywilej bicia w ten dzwon ma zamknięte grono około 35 dzwonników. Wśród dzwonników znajduje się jedna kobieta. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przywilejem Zygmunta Starego praca dzwonników jest odpłatna. Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe. Rocznie takich okazji jest około 30.