Rytwiany. Pustelnia Złotego Lasu

W czasach, gdy wszechobecny hałas otacza nas każdego dnia, odrobina ciszy i spokoju staje się dobrem bezcennym. Ciężko o nie w miastach, gdzie przed zgiełkiem i codzienną gonitwą praktycznie nie ma ucieczki. Stąd coraz większym zainteresowaniem cieszą się miejsca, gdzie zwyczajnie można odpocząć, kontemplować czy pomodlić się w historycznym, klasztornym otoczeniu. Wszystkie te warunki spełnia Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach koło Staszowa.
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianiach znajduje się w odległości 60 km. od Kielc w okolicy Staszowa. Dojechać do niej możemy asfaltową drogą, biegnącą przez malowniczy kompleks leśny. Sam klasztor położony jest w specjalnej strefie przyrodniczo-krajobrazowej z przewagą buka, dębu i grabu.
Jak czytamy na stronie internetowej obiektu druga po krakowskiej, Pustelnia Kongregacji Góry Koronnej, została założona w Rytwianach, niedaleko Staszowa, w rozległym kompleksie leśnym na wielkiej, 8 hektarowej polanie. Rytwiany leżą w Niecce Nidziańskiej, w południowo – wschodniej części Gór Świętokrzyskich, które wchodzą w skład Pasma Wygiełzowskiego. Przez obszar ten przepływa kilka malowniczo wkomponowujących się w krajobraz tego terenu rzek, w tym szczególnie godna uwagi jest Czarna. Wzdłuż niej rozciągają się niezwykle barwne tereny porośnięte łąkami i sześcioma tysiącami hektarów lasu. Te walory przyrodnicze zadecydowały o osiedleniu się tutaj pustelników kamedułów..
Historia klasztoru w Rytwianach sięga roku 1617, gdy Kapituła Kongregacji Góry Koronnej Kamedułów Pustelników zatwierdziła fundację wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego.
Do połowy XVII wieku ukończono budowę kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, otaczających go budynków gospodarczych oraz objętych klauzurą domków pustelniczych.
Przy projektowaniu i budowie udział brali znakomici projektanci i artyści, a wśród nich o. Venanty da Subiaco, Jan Baptista Falconi, Karol de Prevot. Całość utrzymana była w stylu barokowym.
Na przestrzeni kilku wieków obiekt pełnił funkcje klasztorne, następnie świątynia stała się kościołem parafialnym dla mieszkańców Rytwian. Liczne pożary, polityka zaborcy rosyjskiego, który dokonał kasacji zakonu kamedulskiego i brak finansowania spowodowały, że budynki klasztorne ulegały stopniowemu zniszczeniu.
Kompleksowe prace konserwatorskie rozpoczęły się od początku XXI stulecia, wraz ustanowieniem świątyni kościołem rektoralnym.
Obecnie na terenie poklasztornym oprócz świątyni mieszczą się Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SPeS, którego działalność jest ukierunkowana na pomoc ludziom zagrożonym skutkami współczesnej cywilizacji, Galeria Kamedulska, biblioteka, ogrody klasztorne i muzeum serialu „Czarne chmury”, do którego zdjęcia były w Rytwianach realizowane.
Na terenie obiektu znajduje się również ogólnodostępna część hotelowa wraz z restauracją. Pustelnia Złotego Lasu może być również celem kilkudniowych wyjazdów turystycznych, zarówno indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych.