Radom. Spotkanie z Prezydentem Dudą

–Nie mogłem dziś nie być w Radomiu i nie uczcić pamięci tych, którzy w czerwcowe dni 76 r. wyszli na ulice protestując przeciw niegodziwości – powiedział na spotkaniu z mieszkańcami ziemi radomskiej Prezydent RP Andrzej Duda. Swoją wizytę w Radomiu Andrzej Duda rozpoczął od złożenia wieńca pod pomnikiem Czerwca’76. Dziś mija 44 rocznica wydarzeń radomskich w roku 1976.
–Nie byłoby dzisiejszej wolności i pełnej suwerenności Rzeczypospolitej, gdyby nie tamta nieprzejednana postawa robotników. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach – powiedział Prezydent RP.
–Jesteśmy tuż przed momentem, w którym będziecie Państwo szli do wyborów. Namawiajcie swoje rodziny i znajomych, aby oddali głos. To ważne dla Polski, bo przesądzą, w którym kierunku będziemy się rozwijać. W wyborach zdecydujemy, czy Polska będzie się nadal rozwijać, czy wrócimy do polityki zwijania naszego kraju. Chcę przez najbliższe lata kontynuować politykę ukierunkowaną na wspieranie polskiej rodziny oraz regionów, o których mówiono, że to Polska B. Każde miejsce naszego kraju zasługuje na jednakowy rozwój – podkreślił Andrzej Duda.
– Mamy dość zakłamania i opowiadania bajek – ludzie mają dobrą pamięć i wiedzą co się działo przed 2015 rokiem. Musimy wykorzystać dziejową szansę, która jest przed nami. Pokolenie, które przychodzi stoi pod biało-czerwonym sztandarem. Tak jak my – mówił do zgromadzonego tłumu Andrzej Duda.
25 VI 1976 r. w zakładach pracy na terenie 24 województw 8 000 osób rozpoczęło strajk i demonstracje uliczne. Bezpośrednią przyczyną protestów była zapowiedziana przez ówczesne władze PRL dzień wcześniej drastyczna podwyżka cen artykułów żywnościowych. Główne ośrodki oporu ludności to Radom, Ursus i Płock. Setki uczestników protestów Czerwca’76 było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1,5 tys. zwolnionych z pracy.
Strajki i manifestacje robotnicze z 25 czerwca 1976 r. były ostatnimi masowymi protestami przed strajkami lipcowo-sierpniowymi z 1980 r., które ostatecznie przyczyniły się do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.