80. rocznica zdobycia Narwiku

80 lat temu – 28 maja 1940 roku Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, walcząca w składzie alianckich sił ekspedycyjnych, zdobyła Narwik. Był to pierwszy triumf aliantów w wojnie z Trzecią Rzeszą.
Bitwa o Narwik trwała od 9 kwietnia do 8 czerwca 1940 roku. W ramach korpusu ekspedycyjnego działała polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich sformowana we Francji w styczniu 1940 roku. Brygada była dowodzona przez gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza.
-Strzelcy! Na was zwrócone są dziś oczy wszystkich towarzyszy broni, wszystkich towarzyszy tułactwa. Jutro zwróci się do was umęczony kraj, by w waszych czynach zaczerpnąć wiary oraz mocy dla dalszego wytrwania. Wiem, że okażecie się godni wielkiego zadania, jakie wam poruczyłem, wiem, że zachowując ścisłe braterstwo broni z waszymi francuskimi i angielskimi kolegami rywalizować będziecie z nimi na polu wypełnienia żołnierskiego obowiązku. Raz jeszcze przemawiam do was słowami wodza, któremu ongiś Bóg powierzył honor Polaków: Nie podbijać idziecie, ale oswabadzać. Dość tego dla Polaka. Niech żyje wielka i potężna Polska!– napisał w rozkazie do żołnierzy polskich o walce w Norwegii u boku aliantów Naczelny Wódz Władysław Sikorski.
W kampanii tej Polacy stracili 97 zabitych, 189 rannych, 21 zaginionych i 7 jeńców. Straty niemieckie na polskim odcinku wyniosły 190 ludzi, w tym 60 wziętych do niewoli. Sukces polskiego oręża wspieranego przez aliantów był niepodważalny.
W walkach o Norwegię brały udział także polskie okręty: niszczyciele ORP „Błyskawica”, „Burza” i „Grom”, osławiony ucieczką z Tallina okręt podwodny ORP „Orzeł” oraz statki pasażerskie „Chrobry”, „Batory” i „Sobieski” wykorzystywane jako transportowce.