Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Dziś obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papieża świętego Jan Pawła II.
Karol Wojtyła urodziła się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Poeta, filozof, aktor i ksiądz. Nauczyciel akademicki, kardynał, metropolita krakowski.
16 października 1978 roku kolegium kardynalskie Kościoła Rzymsko-Katolickiego wybrało go papieżem. Przyjął imię Jan Paweł II. Jego zawołaniem na papieskim herbie stały się słowa Totus Tuus – Cały Twój. Kardynał Wojtyła został najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.
Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem i najprawdopodobniej pierwszym w dziejach papieżem-Słowianinem.
Polacy najbardziej zapamiętają jego pierwsza pielgrzymkę do Polski z roku 1979.
–Czy to nie fenomen, żeby komuniści stawiali krzyż na Placu Zwycięstwa? – pytał w czerwcu 1979 r. kard. Stefan Wyszyński, komentując wizytę Jana Pawła II w Ojczyźnie.
Podczas jednej z podróży apostolskich do Polski, będąc na cmentarzu Ofiar Wojny 1920 w Radzyminie, tak mówił o swoich urodzinach:
–Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem.
Jan Paweł II zawsze twierdził, że siłą Kościoła są jego święci. To było jedno z ważniejszych przesłań pontyfikatu Papieża-Polaka.
Wśród pierwszych męczenników wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II znalazł się o. Maksymilian Maria Kolbe, który zginął w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Papież kanonizował go 10 października 1982 r.
Pół roku później, 15 maja 1983 r., beatyfikował dwóch salezjanów, ks. Kaliksta Caravaria oraz bp. Alojzego Versiglię. Zostali oni zabici w Chinach przez komunistycznych bandytów, gdy stanęli w obronie wychowanek szkoły katechetycznej.
W 1984 r. Ojciec Święty beatyfikował 103 Koreańczyków i 99 ofiar rewolucji francuskiej, a cztery lata później – 117 męczenników z Wietnamu. Jan Paweł II wyniósł też na ołtarze ponad 440 osób zamordowanych przez anarchistów, komunistów i socjalistów przed wojną domową w Hiszpanii i w jej trakcie (zginęło wówczas 12 biskupów, 4 194 księży, 2 365 zakonników, 283 zakonnice i setki tysięcy wiernych, a zniszczeniu uległo ponad 2 tys. kościołów).
Największa grupa – 233 kapłanów zamęczonych w Walencji i okolicach – została beatyfikowana 11 marca 2001 r.
Wśród współczesnych męczenników znaleźli się też katolicy z Irlandii, Meksyku, Brazylii, Japonii, Nowej Gwinei i Filipin.
Podczas podróży zagranicznych Jan Paweł II odwiedził 130 krajów i ok. 900 miejscowości i wygłosił ponad 2400 przemówień. Niektóre kraje odwiedził kilkakrotnie m. in. Polskę, Francję, USA, Meksyk, Hiszpanię, czy Portugalię.
Rano, o godzinie 7.00, Ojciec Święty celebrował Eucharystię w kaplicy św. Sebastiana bazyliki watykańskiej, gdzie spoczywają doczesne szczątki świętego Papieża z Polski.
W Kielcach papież przebywał 2 i 3 czerwca 1991 roku.
Wojewoda Świętokrzyski zaprasza dziś do obejrzenia koncertu „Jan Paweł II na zawsze w naszych sercach”. Jest to wydarzenie z udziałem uzdolnionych artystów z naszego regionu. Koncert można obejrzeć na portalu społecznościowym Facebook Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na kanale You Tube Świętokrzyski Urząd Wojewódzki Biuro Wojewody o godz. 17.00.