Kultura ciągle na kwarantannie
17 maja 2020
/

Podczas gdy świat wokół nas powoli budzi się do życia, kolejne elementy gospodarki są odmrażane, ważna dziedzina naszego życia, jaką jest kultura, ciągle pozostaje na kwarantannie. Czy skutki tej sytuacji dla instytucji kultury i twórców będą nieodwracalne? Czy państwo i samorządy zrekompensują choć w części ich straty, wynikające z najdłuższego ze wszystkich branż okresu zawieszenia normalnej działalności?
12 marca w związku z zarządzeniem Ministra Zdrowia funkcjonowanie Kieleckiego Centrum Kultury zostało zawieszone. Jak powiedziała nam dyrektor Augustyna Nowacka:
-Przez pierwsze trzy tygodnie nie prowadziliśmy żadnej działalności, oprócz tej w sieci. Pracownicy byli na urlopach. Był to dla nas bardzo trudny okres. Po trzech tygodniach zaczęliśmy powoli wracać do pracy i organizować życie instytucji na nowo w znacząco innej już sytuacji, wynikającej z wielu ograniczeń. Ma to też swoje dobre strony, gdyż możemy w tym momencie przeprowadzić wiele prac remontowych i adaptacyjnych na terenie obiektu. Przygotowujemy też kilka projektów, które zamierzamy realizować. Jednak podstawowym ograniczeniem jest dla nas brak możliwości organizacji imprez kulturalnych, w tym koncertów. Generuje to duże straty finansowe, które bez pomocy samorządu czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą nie do odrobienia. Przełożyliśmy wydarzenia z sezonu wiosennego na jesienno-zimowy i układamy kalendarz przyszłoroczny, wierząc, że wkrótce wrócimy do normalnego trybu pracy. Rozpoczęliśmy prace konserwacyjne wokół budynku, odświeżamy ławki, planujemy miejsca do leżenia, do czytania, wieszamy hamaki, chcemy zbudować podest do ćwiczenia. Przygotowujemy strefę dla aktywnych kielczan, zmieniamy koncepcję funkcjonowania fontann i terenów wokół nich. W KCK odświeżamy również górne i dolne foyer.
Już wkrótce, bo w lecie, rozpocznie swoją działalność kawiarnia „Kubek ciepłej kultury”, zlokalizowana w Małym Foyer. Będzie ona dostępna dla gości KCK podczas imprez, a także dla mieszkańców. W miejscu tym odbywać się będą wystawy, wernisaże i małe, kameralne koncerty. Prace koncepcyjne i remontowe idą już pełną parą.
Zwiedzając budynek Kieleckiego Centrum Kultury widać gołym okiem, że dużo się dzieje. Mimo trudnej sytuacji instytucji kultury i twórców wszyscy z nadzieją patrzą w przyszłość. Jest dużo pomysłów i chęci do pracy. Jednak uwalnianie kolejnych gałęzi gospodarki powinno też uwzględniać kulturę, bo jeśli pozostanie ona najdłużej w zawieszeniu, najdłużej też będzie wracać do życia, a straty będą już nie do odrobienia.