Jest kompromisowy projekt ustawy o wyborach prezydenckich

–Polski nie stać na to, aby nie mieć prezydenta. Składamy projekt, który jest kompromisowy. Zakłada możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich, ale także możliwość głosowania w lokalach wyborczych – powiedział podczas konferencji prasowej minister Łukasz Schreiber.
Klub PiS przygotował projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Poinformowali o tym na konferencji minister Łukasz Schreiber, wicepremier Jadwiga Emilewicz i poseł Przemysław Czarnek.
Według projektu zgłoszeni wcześniej kandydaci w wyborach prezydenckich, które zarządzone były na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie. Dodatkowo wyborca będzie mógł głosować korespondencyjnie, o zamiarze głosowania trzeba powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy.
–Mamy nadzieję na szybką i konstruktywną pracę, zarówno w Sejmie jak i Senacie, aby jak najszybciej wybrać prezydenta i wspólnie pracować nad wyjściem z kryzysu, jak czynimy to do tej pory – powiedział minister Schraiber.
–Powszechne głosowanie korespondencyjne na wniosek. Intensywna praca ekspertów, prawników, legislatorów w ciągu ostatnich dni dała efekt – wybory prezydenckie w tym niezwyczajnym, wyjątkowym okresie stanu epidemii muszą się odbyć i się odbędą – stwierdził doktor habilitowany nauk prawnych i jednocześnie Poseł na Sejm RP Przemysław Czarnek.
Czarnek dodał, że każdy wyborca, który będzie chciał głosować korespondencyjnie, będzie mógł to zrobić – po zgłoszeniu tej woli na 12 dni przed dniem wyborów.