Nie zapomnimy o Was

Dziś w całym kraju odbywały się uroczystości rocznicy zakończenia II wojny światowej. 8 maja 1945 r. podpisano bezwarunkową kapitulację Niemiec, kończąc tym samym II wojnę światową, która pochłonęła życie ponad 100 milionów ludzi — w tym ponad 6 milionów Polaków.
– Dziś cieszymy się tą w pełni wolną, niepodległą i suwerenną ojczyzną, ale właśnie dlatego nie zapominamy. Nie zapominamy o tamtym zakończeniu II wojny światowej. Nie zapominamy o ofierze wszystkich tych, którzy na frontach II wojny światowej walczyli, wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zginęli, którzy w czasie II wojny światowej zostali pomordowani, cierpieli. Nie zapominamy także o tych, którzy do końca walczyli o wolną, suwerenność i niepodległą Polskę. To jest dzień ich pamięci i chciałbym, żeby tak był przez moich rodaków na całym świecie postrzegany. A tym symbolicznym miejscem, w którym wszyscy o nich pamiętamy, jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – wspomnienie wszystkich polskich żołnierzy poległych i na terenach ojczyzny, i poza jej granicami, ale zawsze za ojczyznę. Cześć ich pamięci! Cześć i chwała bohaterom! – powiedział po złożeniu wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza Prezydent Andrzej Duda.
–75 lat temu mieliśmy nadzieję na odzyskanie wolności, jednak Armia Czerwona została na ziemiach polskich przez blisko 50 lat. Pamiętajmy o wszystkich ofiarach oraz o zapomnianych bohaterach tych nieludzkich reżimów – napisał premier Mateusz Morawiecki.
–Dla Polaków 8 maja 1945 r. nie był dniem zwycięstwa. Brunatną okupację zastąpiła czerwona. W 75 rocznicę bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej oddajemy hołd żołnierzom polskim, którzy na wszystkich frontach II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski i wolność innych państw – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Wieczorem została odprawiona Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz o zdrowie dla wszystkich kombatantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Zdjęcia: KPRM/TT