99. rocznica III Powstania Śląskiego

–Cieszę się ogromnie, że w tym dniu, 2. maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a także w 99. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, mogę złożyć hołd w imieniu całego narodu polskiego właśnie Wojciechowi Korfantemu, składając ten wieniec, oddając mu pokłon, i dziękując za tą jego wielką pracę dla Ojczyzny i służbę, którą realizował po to, żeby Polska była Polską, żeby była silna, by odzyskała niepodległość, suwerenność, a przede wszystkim, by jej częścią była ta niezwykle ważna pod wieloma względami ziemia, jaką był i jest Śląsk, a w szczególności wtedy – Górny Śląsk – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda po złożeniu wieńca pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.
99 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie. W nocy z 2 na 3 maja Polacy po raz trzeci podjęli walką o polski Śląsk. Na czele powstania stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy Wojciech Korfanty.
–Zwycięstwo osiągniemy za wszelka cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie – pisał 3 maja w odezwie do rodaków Korfanty.
–Wystarczy wspomnieć jego słynne wystąpienie w Reichstagu, kiedy 25 października 1918 roku mówił o tym, że Polacy i Polska w przyszłości, ta, która powstanie, absolutnie nie chcą brać ani piędzi pruskiej ziemi. Polska ma się odrodzić z tych ziem, które są polskie, a które były rozerwane między trzy państwa zaborcze. Czyli akcentował bardzo mocno to, że Śląsk był etnicznie polski i stąd był polską ziemią, która powinna była przynależeć do Polski. I tak też się stało właśnie dzięki wysiłkom politycznym, a także militarnym, dowódczym, Wojciecha Korfantego. Jesteśmy mu za to ogromnie wdzięczni – mówił dziś Prezydent Duda.
Walki trwały dwa miesiące – powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny.
W III Powstaniu Śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków – jak podają źródła historyczne, 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany.
Zdjęcia: powstania.slaskie.pl, Krzysztof Sitkowski/KPRP