2 maja. Dzień Flagi oraz Polonii i Polaków za Granicą

Dziś obchodzimy dwa święta Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto Flagi zostało ustanowione w roku 2004. Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto narodowe, ustanowione w 2002 r. Według szacunków poza granicami kraju żyje blisko 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia.
2 maja Polacy wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych. Dzień Flagi RP ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
–Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest wyrazem wdzięczności za wkład Polonii w odzyskanie niepodległości, pielęgnowanie kultury i tradycji polskiej – napisał na swoim koncie społecznościowym wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą, obchodzony 2 maja, został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Za tą inicjatywą stało uznanie „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”.
–Te barwy nas łączą. Pod tym sztandarem jesteśmy razem i zawsze jesteśmy z tego dumni. Jest nasza wspólna, wyjątkowa, wspaniała, biało-czerwona flaga – powiedziała w specjalnym przesłaniu marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Pierwsze wzmianki o naszej fladze są zapisane w kronikach Galla Anonima z początków XII wieku, kiedy to w bitwie polsko-czeskiej pod wodzą Bolesława Krzywoustego (1086-1138) nasze oddziały odznaczały się chorągwiami, które były poświęcone świętemu Wojciechowi. Do roku 1295 flagi nie były jednolite. W 1295 r. kiedy to odbyła się koronacja Przemysła II, obraz flagi został ujednolicony na znak zjednoczenia ziem polskich.
Ówczesna flaga przedstawiała białego orła w koronie na czerwonym tle. Proces tworzenia flagi państwowej zakończył swą koronacją Władysław Łokietek w 1320 roku. Utrwalił on wizerunek orła białego, jako godło i flagę Państwa Polskiego wprowadzony przez Przemysła II. Pod symbolami narodowymi rycerstwo polskie walczyło w bitwie z Krzyżakami pod Płowcami, zakończonej polskim zwycięstwem. Chorągiew z orłem towarzyszyła wszystkim ważniejszym wydarzeniom w dziejach państwa pierwszych Jagiellonów.
Flaga i godło reprezentowały króla polskiego za granicą i na wszystkich podległych mu ziemiach. Na nią przysięgali książęta lenni podczas uroczystych hołdów „mocną i niezruszoną wiarę królowi i Koronie Polskiej”. Kiedy państwo polskie zniknęło z map świata na skutek rozbiorów (1795) Polacy zachowali tradycję, kulturę oraz symbole narodowe.
Pierwszym aktem prawnym regulującym kwestię barw narodowych była podjęta w 1831 r. uchwała połączonych izb sejmowych polskiego parlamentu z czasu powstania listopadowego ws. wprowadzenia kokardy narodowej.
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość wraz z symbolami narodowymi. W dniu 01.08.1919 r. sejm uchwalił ustawę o godle i barwach Rzeczpospolitej Polskiej, które określały wygląd flag, chorągwi i sztandarów. Wtedy to doszło po raz pierwszy do rozdzielenia flagi i godła.
Największa w Polsce biało-czerwona flaga, licząca prawie 500 metrów kw., zawisła dziś na latarni morskiej w Świnoujściu nad polskim Bałtykiem.
Dnia 2 maja w 1945 polscy żołnierze biorący udział w szturmie na Berlin zdobywający umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.
Wywieśmy Polską flagę w tym dniu.
Nove Miasto chce w tym dniu podziękować wszystkim Polakom za granicami kraju, Czytelnikom naszego portalu z USA, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Kanady, Szwajcarii, Litwy, Ukrainy, Czech, Węgier, Słowacji, Danii, Niderlandów, Austrii i Belgii.
Dziękujemy za każde wsparcie i składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Redakcja Novego Miasta