Kielce. Pierwszomajowe święto

Tegoroczne uroczystości pierwszomajowe mają szczególną oprawę ze względu na stan epidemii Polsce. Coroczny pochód pierwszomajowy ulicą Sienkiewicza w Kielcach został odwołany przez organizacje i partie lewicowe. Wczoraj poseł Andrzej Szejna podczas konferencji prasowej mówił m.in. o zagrożeniach płynących z kryzysu zdrowotnego, jak też finansowego.
– Najważniejszym element tego programu jest godne wynagrodzenie. Jest to wynagrodzenie które powinno pokryć państwo. Nie mniejsze niż 75 % wynagrodzenia średniego w kraju. Jest to również wynagrodzenie kryzysowe – stwierdził świętokrzyski poseł.
Po konferencji prasowej przedstawiciele lewicy złożyli wiązanki przy tablicy upamiętniającej pracowników kolejowych pomordowanych i poległych w latach 1939-45.
Pierwszego maja przypada także 16. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w związku z tym Urząd Miasta Kielce wywiesił flagi Unii, a o godz. 12.00 z Ratusza odegrany został hymn UE „Odę do radości”.
Również dziś świat pracy spotkał się już po raz piętnasty na Pielgrzymce w sanktuarium Świętego Józefa Robotnika w Kielcach. Reprezentanci świętokrzyskiej Solidarności modlili się w intencji Ojczyzny i ludzi pracy.
Mszę Świętą w intencji świata pracy i Ojczyzny, a także o Boże Miłosierdzie i odwrócenie epidemii Covid-19, odprawił ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który także wygłosił homilię.
– W czasie pandemii, kiedy mówimy, że człowiek pracując, współpracuje ze Stwórcą. Jakże inaczej brzmi to, co mówimy na temat godności pracy. Jakże inaczej brzmi, kiedy mówimy, że jest to wyraz miłości do Pana Boga. Jakże inaczej to brzmi, kiedy mówimy, że praca daje człowiekowi możliwość utrzymania siebie i rodziny w tej sytuacji, kiedy ludzie masowo ją tracą. Praca daje możliwość rozwoju osobowości, cnót, pomocy potrzebującym. Jest też okazją do kontaktu z innym człowiekiem. Jakże inaczej na to patrzymy po czasie kwarantanny, który się jeszcze nie do końca wyczerpał – powiedział ksiądz Zyzak.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego skierował słowa do związków zawodowych zatroskanych o ludzi pracy.
– Cieszymy się, że przeżywamy ten dzień z przedstawicielami „Solidarności”. Nasz Uniwersytet od jakiegoś czasu prowadzi wspólne badania i promuje etykę solidarności. To słowo i jego treść będzie coraz bardziej aktualne i potrzebne, również w naszej rzeczywistości – podkreślił ksiądz rektor.
W uroczystej Mszy Świętej wzięli udział wierni oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, a także świętokrzyscy parlamentarzyści w tym: Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń oraz Waldemar Bartosz, przewodniczący zarządu regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”.