Opieka Twa rozproszy nocy mrok

Tradycyjnie miesiąc maj jest poświęcony Maryi. Wierni w tym czasie gromadzą się przy krzyżach, kapliczkach i figurkach, aby modlić się Litanią Loretańską, na różańcu i maryjną pieśnią. Papież Pius X 28 listopada 1908 roku zezwolił na wpisanie do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Korony Polskiej – módl się za nami”. Modlitwa ta, mimo zakazu, wybrzmiewała na Jasnej Górze, sercu Polski, nawet w czasach okupacji niemieckiej.
Rok temu w stolicy województwa świętokrzyskiego było kilkanaście miejsc, gdzie Litania Loretańska rozbrzmiewała na chwilę przed zachodem słońca. Jednym z nich był krzyż na kieleckim osiedlu Związkowiec.
W tym roku nie ma zakazu odprawiania majówki przy zachowaniu przepisów.
– Nabożeństwa majowe mogą się odbywać w tym roku z uwzględnieniem przepisów i norm stanu epidemii. 2-u metrowa odległość pomiędzy uczestnikami, maseczki na ustach i nosie – mówi rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Podczas II wojny światowej nawet w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz były organizowane nabożeństwa majowe. Sylwia Leszczyńska w maju 1944 zorganizowałam na bloku nabożeństwo majowe. Chora narysowała na białym kartonie postać Marii Panny.
–Nad głową Maryi przypięłam wieniec białych róż z bibuły i ułożyłam swój różaniec w kształt serca. Rozpoczęłyśmy pieśnią O Maryjo witam Cię – napisała we wspomnieniach.
Gestapo aresztowało Sylwię Leszczyńską razem z córką za pomoc rodzinom żydowskim z łódzkiego getta. Stanisława Leszczyńska – położna i więźniarka Auschwitz-Birkenau, numer 41335. Gestapo aresztowało ją razem z córką za pomoc rodzinom żydowskim z łódzkiego getta.Przez dwa lata obozu przyjęła około 3 tysięcy noworodków.
–Wszystkie urodziły się żywe. Ich celem było żyć – pisze we wspomnieniach Lesczyńska.
Tak było również w Birkenau, jak opisuje naoczny świadek:
W Birkenau na bloku17 gdzie były przeważnie Polki mogłam zaobserwować wielką potęgę modlitwy Modliły się WSZYSTKIE Urządzałyśmy „nabożeństwa majowe” jedna czytała słowa litanii z książeczki inne powtarzały za nią lub odpowiadały Modliły się Jugosłowianki Żydówki najwięcej Polki.
– Pozostając w domach z powodu pandemii, wykorzystajmy ten czas do odkrycia na nowo piękna modlitwy różańcowej i tradycji nabożeństw majowych – powiedział podczas środowej audiencji generalnej do Polaków Papież Franciszek.
Wiek V datuje się na początek nabożeństw majowych w kościele wschodnim. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Namawiając swoich poddanych aby wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki. Papież Pius IX, zatwierdził obowiązującą do naszych czasów formę nabożeństwa, składającego się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana oraz uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Warto przypomnieć, że ojciec święty Pius XI do Litanii dołączył wezwanie “Królowo Polski” , zaś na terenie Litwy wierni dołączali wezwanie „Wielka Księżna Litewska”.
W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. „majówki” odprawiane już były w wielu miastach, m.in. w Warszawie, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.