Warszawa. Rozdadzą wirtualne żonkile

Tegoroczne obchody 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będą wyjątkowe ze względu na epidemie COVID-19. Oficjalne uroczystości, a także wydarzenia towarzyszące przeniosą się do Internetu.
– W niedzielę kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim i wspaniała akcja Żonkile. Sam wielokrotnie byłem wolontariuszem tej akcji, kiedy rozdawaliśmy ten symbol powstania w getcie warszawskim – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Co roku 19 kwietnia, w rocznicę w warszawskim getcie były na ulicach stołecznego miasta rozdawane przez wolontariuszy papierowe żółte żonkile i materiały edukacyjne na znak pamięci o bohaterach warszawskiego getta.
– Tak się jednak nie stanie. Szalejąca na świecie epidemia wymusiła na nas konieczność zmiany formuły akcji. W trosce o zdrowie wolontariuszy i mieszkańców stolicy przenosimy w tym roku Żonkile do Internetu – mówił dyrektor Muzeum POLIN, Zygmunt Stępiński.
Kto by chciał wziąć udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” , musi pobrać ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które organizuje akcję, szablon żonkila, złożyć go samodzielnie, a następnie udostępnić go 19 kwietnia w swoich mediach społecznościowych. Następnie opublikować pod hashtagami #akcjaŻonkile i #ŁączyNasPamięć. „Zostań w domu i pokaż, że mimo wyjątkowych okoliczności, #ŁączyNasPamięć!” – zachęca muzeum.
Jeśli ktoś nie ma w domu drukarki, może mimo tego zaangażować się w akcję. Wystarczy dodać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Ona także jest dostępna na stronie muzeum.
Uroczystości będzie można oglądać przez cały dzień na kanale Teatru Żydowskiego na YouTube. Tam zobaczymy m.in. od godz. 10 do 18.30 usłyszeć nagrane świadectwa ocalałych z Holokaustu, w tym prof. Władysława Bartoszewskiego, Ireny Sendlerowej, Szewacha Weissa i Józefa Hena. O godz. 12 modlitwę odmówi naczelny rabin Polski Michael Schudricha.
Wirtualne przemówienia usłyszymy m. in. z ust dyrektora Teatru Żydowskiego Gołda Tencera, dyrektora muzeum POLIN Zygmunta Stępińskiego, przewodniczącego zarządu GWŻ w Warszawie Lesława Piszewskiego. Oficjalną część zakończy odśpiewanie hymnu powstania „Zug nyszt kejn mul” (Nie mów nigdy) przez aktorów Teatru Żydowskiego.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. W powstaniu brały udział formacje zbroje m.in. Żydowski Związek Wojskowy i Żydowska Organizacja Bojowa. ŻZW tworzyli oficerowie wojska polskiego wyznania mojżeszowego. Była to formacja najliczniejsza, najlepiej uzbrojona i wyszkolona do walki z okupantem niemieckim.
– Członkowie kierownictwa ŻZW, z którymi prowadziłem rozmowę przez kilka godzin, byli uzbrojeni w rewolwery zatknięte za pasem. W dużych salach na wieszakach znajdowała się broń różnego rodzaju, a więc ręczne karabiny maszynowe, karabiny, najrozmaitszego rodzaju rewolwery, ręczne granaty, torby z amunicją, mundury niemieckie, którymi tak skutecznie posługiwano się w akcji kwietniowej, itp. – pisze historyk getta Emanuel Ringelblum.
Generał Juergen Stroop przyznawał, że Plac Muranowski broniony przez ŻZW był najbardziej ufortyfikowaną redutą w getcie. Plac Muranowski był przez bojowców najbardziej uporczywie broniony. Większość walczących członków ŻZW zginęła w powstaniu, reszta – podczas próby wydostania się z getta. Powstanie trwało do 16 maja 1943 roku.
Zdjęcie poniżej: Paweł Frenkel na izraelskim znaczku pocztowym. Źródło: Israel Philatelic Federation.