Pierwszy w historii budżet bez deficytu

Ustawa budżetowa na 2020 rok bez deficytu została przyjęta przez Sejm RP na dzisiejszym posiedzeniu. W tegorocznym budżecie zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść po ok. 435,3 mld zł, co oznacza brak deficytu budżetowego. Założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc. Za ustawą budżetową głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
W budżecie przewidziano środki na kontynuację programów społecznych, m.in. „Rodzina 500 plus”, „Dobry start”, „Mama 4 plus”, „Emerytura Plus”.
Wzrosną wydatki na ochronę zdrowia, obronę narodową, infrastrukturę kolejową i drogową oraz przewozy autobusowe. Wśród priorytetów tegorocznego budżetu rząd wymienia wspieranie rodzin, walkę z wykluczeniem społecznym oraz wyrównywanie szans rozwojowych regionów.
Sejm przyjął dziś również ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Ma to na celu wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia do walki z nadwagą i otyłością. Dodatkowo, 117 mln zł rocznie będzie trafiało do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na sport dzieci i młodzieży, niepełnosprawnych oraz infrastrukturę sportową.
– Dzięki 117 milionom złotych możemy dofinansować budowę średnio 53 hal sportowych, 117 boisk piłkarskich, 35 pływalni. Inwestycja w zdrowie dzieci, w ich dobry rozwój, to sprawa wagi państwowej – mówiła z trybuny sejmowej przed głosowaniem ustawy wiceminister sportu Anna Krupka, poseł ziemi świętokrzyskiej.
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jest to wielkie wyzwanie, przed którym stoi Polska. 100 polskich gmin nie posiada ani jednej sali gimnastycznej. 50 powiatów nie posiada ani jednej pełnowymiarowej pływalni. 25% szkół nie ma swojej sali gimnastycznej.
–Każdy basen, każda hala to mniej otyłości dzieci. Dzięki tym środkom będziemy mogli zlikwidować białe plamy, a takich jest bardzo wiele w Polsce wschodnie, czy choćby w moim województwie świętokrzyskim – są wieloletnie zaniedbania – podkreśliła wiceminister Anna Krupka.
Ostatecznie za ustawą głosowało 254 posłów, 169 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu.
Zdjęcia: Kancelaria Sejmu/Krzysztof Kurek, NM