Czy stajemy się niewolnikami telefonów?
Wyniki badań są alarmujące. 60% Polaków w wieku 15-35 lat deklaruje, że w ciągu dnia nie rozstaje się ze swoim smartfonem.
Z badań przeprowadzonych przez Mobiem Polska wynika, że coraz więcej czasu przeznaczamy na korzystanie z telefonów komórkowych. Ponad 50% respondentów biorących udział w badaniu korzysta z telefonu przez kilka godzin dziennie, natomiast więcej niż 40% badanych używa telefonu w mniejszym wymiarze czasu, jednak w przeciągu całego dnia, od rana do wieczora.
Niepokojący wydaje się być fakt, że aż 70% osób biorących udział w badaniu nie opuści domu bez telefonu komórkowego. Młodzi ludzie są gotowi wrócić po swojego smartfona, nawet jeśli miałoby to skutkować spóźnieniem się do szkoły lub pracy. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że prawie 82% osób zasypia trzymając telefon blisko siebie.
Z odpowiedzi udzielanych przez respondentów wynika również, że Polacy używają swojego aparatu głównie do pisania i odbierania smsów, przeglądania Internetu oraz do wykonywania połączeń. 80 % respondentów deklaruje, że korzysta z nawigacji i komunikatorów internetowych, wykonuje zdjęcia i używa telefonu do słuchania muzyki. Obecnie na świecie 3,2 miliarda ludzi korzysta z 3,6 miliardów smartfonów.
Zadaniem smartfona niewątpliwe jest ułatwienie ludziom komunikacji i dostępu do najnowszych technologii, które mają być dla wszystkich w zasięgu ręki. Bez wątpienia cel ten został zrealizowany, jednak czy nie ponoszone są za to zbyt wysokie koszty? Czy to, co na co dzień ma ułatwiać życie, co pozwala na stały kontakt ze światem, tego kontaktu tak naprawdę nam nie odbiera?