Strzeżmy prawdy o Auschwitz

– W imieniu Rzeczypospolitej mam przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, by zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło – powiedział podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz Prezydent RP Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów, to bezczeszczenie pamięci ofiar, których prochy są tutaj rozsypane.
W obchodach wyzwolenia Auschwitz bierze udział 61 delegacji państwowych z całego świata.
Auschwitz w 1940 r. założyli Niemcy dla Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa. Od 1942 r. stał się on również miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi: Żydów, Polaków, Romów i jeńców radzieckich.
27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej 1. Frontu Ukraińskiego. 17 stycznia 1945 roku, zanim dotarły do Auschwitz oddziały Armii Czerwonej, Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu. Do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili z obozu ok. 56 tys. więźniów. Marszu nie przeżyło co najmniej 9 tys. z nich. Dnia 27 stycznia 1945 roku w KL Auschwitz znajdowało się jedynie 7 tys. skrajnie wyczerpanych ludzi.
W Auschwitz-Birkenau Niemcy zamordowali łącznie 1,1 miliona ludzi.