75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz

– Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać ani instrumentalizować dla jakichkolwiek celów – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz.
Prezydent Polski przypomniał o roli Polaków w ujawnieniu tej strasznej prawdy o niemieckich obozach zagłady: Utworzone na naszych okupowanych ziemiach Polskie Państwo Podziemne starało się chronić wszystkich, którzy jeszcze do niedawna byli obywatelami Polski niepodległej. We wrześniu 1940 roku działający w porozumieniu z władzami konspiracyjnymi oficer Wojska Polskiego Witold Pilecki świadomie pozwolił się uwięzić w KL Auschwitz. Uciekł w kwietniu 1943 roku, a następnie przekazał raport o tym, co się tam działo.(…) Także Jan Karski, emisariusz emigracyjnych władz polskich, własnymi oczyma oglądał potworności, do jakich dochodziło w warszawskim getcie oraz w niemieckim obozie przejściowym w Izbicy. Przygotował memorandum o niemieckim systemowym ludobójstwie Żydów. Od grudnia 1942 roku prezentował je środowiskom opiniotwórczym oraz najwyższym władzom państw sprzymierzonych. Wcześniej jeszcze generał Władysław Sikorski, premier rządu polskiego w Londynie, skierował do aliantów notę przyjętą na posiedzeniu Rady Ministrów 6 czerwca 1942 roku. Raportował w niej: „…wyniszczenie ludności żydowskiej ma miejsce w niewiarogodnych rozmiarach. W miastach jak Wilno, Lwów, Kołomyja, Stanisławów, Lublin, Rzeszów, Miechów, przeprowadza się rzezie dziesiątków tysięcy Żydów. W ghettach Warszawy i Krakowa gestapo wykonuje codziennie egzekucje masowe. (…) Żydzi w Polsce cierpią najstraszliwsze prześladowania w ciągu swych dziejów”.
Prezydent Andrzej Duda przypomniał jednocześnie, że to polskie władze powołały Radę Pomocy Żydom, dzięki której 50 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego zdobyło dokumenty, schronienie i opiekę lekarską. Znaczny odsetek ocalałych z Holokaustu zawdzięcza życie Polakom – Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.
Dziś przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Na terenie byłego niemieckiego obozu odbędą się uroczystości rocznicowe. Weźmie w nich udział ok. 200 byłych więźniów tego niemieckiego obozu koncentracyjnego z całego świata. Przyjadą także m. in. prezydenci Izraela Reuven Rivlin, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier, król Belgów – Filip, a także prezydenci Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Malty, Finlandii, Ukrainy, Słowacji, Cypru, Malty i Łotwy oraz premierzy Belgii, Czech, Niderlandów, Norwegii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Mołdawii, Rumunii, Serbii i Węgier.
Auschwitz w 1940 r. założyli Niemcy dla Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa. Od 1942 r. stał się on również miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi: Żydów, Polaków, Romów i jeńców radzieckich. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego.