Jak wyglądałby Internet, gdyby był przestrzenią fizyczną?
Instytut Dizajnu w Kielcach wraz ze studentami wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego postanowił odpowiedzieć na pytanie: Jak wyglądałaby przestrzeń wirtualna, gdyby istniała fizycznie? Co bylibyśmy wtedy w stanie dostrzec?
Wirtualny świat odcina nas od rzeczywistości, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni. Media społecznościowe wpływają na nasze wybory i postrzeganie świata. Jesteśmy bardziej przewidujący, czy może zaprogramowani na to, jak powinniśmy odczytywać świat i rządzące nim prawa?
Jak wyglądałaby przestrzeń wirtualna, gdyby istniała fizycznie? W odpowiedzi na to pytanie powstało sześć wielkogabarytowych instalacji, poruszających wybrane problemy Internetu. Efekty prac będzie można zobaczyć już 31 stycznia, o godz. 18:00 w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach.
Wystawa jest wynikiem semestralnych zajęć z zakresu modelowania 3D i prototypowania na kierunku wzornictwo w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Koordynatorką projektu jest Dominika Janicka, pracowniczka Instytutu Dizajnu, absolwentka architektury na Politechnice Gdańskiej oraz Institut Supérieur d’Architecture La Cambre w Brukseli.
Dominika Janicka wraz z Michałem Gdakiem są autorami projektu „Podwójna fasada”, zaprezentowanego w 2015 roku w polskim pawilonie na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. W swoim projekcie poruszyli kwestie etyczne związane z rolą najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego – robotnika budowlanego. Stworzyli naturalnej wielkości plac budowy, by postawić pytanie: Dlaczego budynki nie mają znaku fair trade (sprawiedliwy handel – partnerstwo handlowe oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które przyczynia się do zrównoważonego rozwoju)? The New York Times zaliczył ich ekspozycję do grona sześciu najciekawszych prezentacji w pawilonach narodowych.