Chiński Nowy Rok
Dzisiaj wigilia chińskiego Nowego Roku – wielkie święto dla Chińczyków. 25 stycznia rozpoczyna się dla nich Rok Szczura.
Data chińskiego Nowego Roku jest ruchoma, a wyznacza się ją na podstawie kalendarza lunarnego. W zależności od roku przypada w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W tym roku Chiński Nowy Rok wypada 25 stycznia i będzie nosił miano Roku Szczura. Szczur jest pierwszym ze znaków w chińskim horoskopie, gdyż według legendy jako pierwszy w wyścigu dotarł do Nefrytowego Cesarza. W tym roku hitem turystycznych pamiątek będą na pewno figurki szczura, wkomponowane we wszystkie suweniry, jakie możemy sobie wyobrazić.
Historia
Chiński Nowy Rok nazywany jest również Świętem Wiosny, ponieważ jest kojarzony z nadzieją i zmianą. Jego historia sięga kilku tysięcy lat i wiąże się z obchodami świąt rolniczych. Obecnie święto w kraju niebiańskiego smoka trwa aż 15 dni i oficjalnie kończy się Świętem Latarni, które w 2020 roku przypada 8 lutego. Dni od 24 do 30 stycznia to dni ustawowo wolne od pracy.
Legenda
Dawno, dawno temu Chińczycy byli gnębieni przez straszną bestię o imieniu Nián. Nikt nie potrafił jej pokonać, aż do pewnej wigilii Nowego Roku. Mały chłopak zauważył, że bestia boi się ognia, czerwonego koloru i hałasu. Wykorzystał swoją wiedzę i tak wystraszył bestię, że zniknęła. Od tego czasu Chińczycy głośno celebrują ten czas z wykorzystaniem petard, fajerwerków i czerwonego koloru.
Przygotowania
Chińczycy nie różnią się od nas, jeśli chodzi o przygotowania do świąt. Sprzątają swoje domy i obejścia. Przystrajają je na czerwono, ponieważ wierzą że, w ten sposób wypędzają i odstraszają złe duchy. Wielu Chińczyków nosi w tym czasie także czerwone ubrania.
Świąteczne podróże 400 mln ludzi
Klimat panujący w Chinach w tym okresie można porównać do klimatu świąt Bożego Narodzenia. To czas wolny, gdy wszystkie sklepy i przedsiębiorstwa są zamknięte. Chińczycy wyruszają w drogę do bliskich, by wraz z nimi świętować nadejście nowego roku. Bardzo często podróżują nawet tysiące kilometrów, a ponieważ chodzi o Chiny, nie powinno nas dziwić, że chińskie media donoszą o największych okresowych migracjach w skali świata, które obejmują ok. 400 mln ludzi! W ciągu 40 dni noworocznego okresu Chińczycy odbywają około 3 mld podróży! Ze względu na powszechną świąteczną migrację, dwa lata temu policja w środkowych Chinach została wyposażona w okulary z systemem rozpoznawania twarzy (wyglądają jak okulary przeciwsłoneczne), który ułatwia identyfikację poszukiwanych przestępców – podróżuje przecież każdy, a więc turyści powinni być w tym czasie szczególnie ostrożni.
Zwyczaje
Chińczycy świętują Nowy Rok rodzinną kolacją, która składa się głównie z potraw rybnych. Jest 8 dań, ponieważ wierzą, że „ósemka” przynosi szczęście. Puszczają petardy i sztuczne ognie, nic nowego, prawda? Jednak Tańce Lwa i Smoka, urozmaicone licznymi akrobacjami, to już coś, co naprawdę warto zobaczyć. Przyciągają uwagę swoją żywiołowością i teatralnością. Ponadto, najmłodsi otrzymują z okazji Nowego Roku podarunki, w tym czerwone koperty z pieniędzmi. Co ciekawe, prezenty są rozpakowywane w samotności, ponieważ nie wypada się nimi chwalić. Nie obdaruje się nikogo zegarkami, bo nie wypada przypominać o upływie czasu, gdy z radością i nadzieją witamy, to co przed nami. Można się też spotkać z przesądem, że ścinanie włosów w tym czasie przynosi pecha, a używanie ostrych przedmiotów przecina pasmo sukcesów i powodzenia.
W tym roku w Pekinie zakaz imprez
Z powodu rozprzestrzeniającego się w Chinach koronawirusa, w Pekinie odwołano publiczne obchody Nowego Roku. Władze Chin zarządziły blokadę komunikacyjną trzech miast, gdzie odnotowano występowanie wirusa: Wuhan, Ezhou i Huanggang. Na wielu lotniskach na całym świecie powzięto nadzwyczajne środki ostrożności. Chińska telewizja publiczna poinformowała o zarażonych 830 osobach i 25 zmarłych z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem.
Koronawirusy to drobnoustroje, które wywołują infekcje układu pokarmowego i oddechowego. Pierwsze informacje na ich temat pojawiły się w latach 60. XX wieku, jednak dopiero w 2002 roku odnotowano ich śmiertelną odmianę. Nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest w mikroskopie elektronowym.
Co przyniesie Rok Szczura? Doniesienia z Chin są co najmniej niepokojące.