Dzień bez Opakowań Foliowych
Dziś obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych, który jest reakcją na wciąż zwiększającą się ilość opakowań z tworzyw sztucznych, wykorzystywanych na co dzień na całym świecie.
Zjadamy plastik
Tworzywa sztuczne, a w tym w znacznej mierze plastikowe torby, to 8 mln ton odpadów trafiających co roku do oceanów. Oceany toną w plastiku, a my nieświadomie zjadamy plastik w ilościach, które są co najmniej niepokojące. Jak to możliwe?
Foliowa torba rozpada się z czasem na kawałki zwane mikroplastikami (cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm). Mikroplastiki są wystarczająco małe, aby dostać się do naszego łańcucha pokarmowego wraz z innymi rodzajami mikroplastików, takich jak np. te, które uwalniają się podczas prania ubrań – w tym momencie należy głęboko westchnąć za czasami, gdy ubrania były wykonywane z naturalnych, przyjaznych organizmowi człowieka materiałów. Wracając jednak do naszego tematu – według naukowców, plastik jest nawet w wodzie, która płynie w naszych kranach. W Europie 72,2% próbek kranówki pobranej do badań zawierało włókna mikroplastiku!
Tygodniowo zjadamy jedną kartę kredytową
Według badania „Your Plastic Diet”, przeprowadzonego przez Uniwersytet w Newcastle w Australii dla WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), ludzie konsumują co roku ponad 100 tys. cząsteczek mikroplastiku. Z tego wynika, że statystyczny mieszkaniec naszego globu może spożywać tygodniowo około 5 gramów plastiku, co odpowiada wadze jednej karty kredytowej.
Sprawdź, ile mikroplastiku zjadasz
Dokładne wyniki badań możecie przeczytać klikając w link poniżej. Znajduje się tam także kalkulator, który wyliczy, ile mikroplastiku znajduje się w waszej diecie.
Wielokrotny użytek
Ze względu na obowiązkowe opłaty za plastikowe reklamówki, coraz więcej osób korzysta z zamienników, np. z bawełnianych toreb. W swoich prośrodowiskowych staraniach skupmy się na ograniczeniu naszego konsumpcjonizmu, który rozwinęliśmy na niespotykaną skalę. Zróbmy pierwszy krok na miarą możliwości każdego z nas: zacznijmy wielokrotnie używać rzeczy, które posiadamy i nie kupujmy wciąż nowych przedmiotów. W tym kontekście reklamówka będzie użyta raz lub dwa razy, a bawełniana torba może być na lata. Tak na marginesie, redakcja preferuje niepowtarzalne wiklinowe koszyki. To wyjątkowy, naturalny produkt, który podbija świat, a w Polsce jest wciąż jeszcze bardzo niedoceniany.