Czy Polska i Polacy byli ofiarami II wojny światowej ?

Czy Polska i Polacy byli ofiarami II wojny światowej? Takie pytanie zadano mieszkańcom największych europejskich krajów w badaniu zrealizowanym na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej oraz RMF FM przez agencję United Surveys.
Polska i Polacy byli ofiarami wojny, z takim twierdzeniem zgadza się 97% Brytyjczyków, 85% Niemców, 88% Francuzów, 85% Włochów. Pozytywnie na takie pytanie odpowiedziało 100% Polaków.
Ponad 2/3 respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy Polacy narażali życie ratując Żydów przed zagładą: Brytyjczycy 90%, Niemcy 73%, Francuzi 70%, Włosi 63% i Polacy 98%.
Europejczycy nie mają też wątpliwości, że we wrześniu 1939 roku, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, Niemcy i Związek Radziecki (Rosja) zaatakowały Polskę. Wie o tym 68% Włochów, 67% Francuzów i Niemców, 79% Brytyjczyków i 92% Polaków.
Nie budzi także większych wątpliwości stwierdzenie, że Związek Radziecki, walcząc przeciwko Niemcom podczas ostatniej wojny, podbił Europę Środkową i Wschodnią. Potwierdziło to 80% Brytyjczyków, 77% Niemców, 78% Francuzów, 75% Włochów i 87% Polaków.
Wyniki badania zostały opublikowane w okresie podważania przez Rosję faktów historycznych i próbie zrzucenia odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej i Holokaust na Polskę.
Jutro w Izraelu rozpoczyna się Światowe Forum Holokaustu, zorganizowane w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie pojedzie do Jerozolimy, ponieważ jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnich wypowiedziach obarcza Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej i Holokaust. Do Jerozolimy nie pojedzie także Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. By uczcić pamięć ofiar Holokaustu obaj przyjadą do Polski.
Uroczystości wyzwolenia Auschwitz-Birkenau odbędą się w Polsce 27 stycznia. Weźmie w nich udział ok. 200 byłych więźniów tego niemieckiego obozu koncentracyjnego z całego świata. Wśród nich będzie delegacja około 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich. Swoją obecność potwierdza także coraz więcej polskich więźniów obozu.
Przyjadą także m. in. prezydenci Izraela Reuven Rivlin, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier, król Belgów – Filip, a także prezydenci Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Malty, Finlandii, Ukrainy, Słowacji, Cypru, Malty i Łotwy oraz premierzy Belgii, Czech, Niderlandów, Norwegii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Mołdawii, Rumunii, Serbii i Węgier.
Auschwitz w 1940 r. założyli Niemcy dla Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa. Od 1942 r. stał się on również miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi: Żydów, Polaków, Romów i jeńców radzieckich. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.