Poszli w tango

W minioną niedzielę pasjonaci tanga argentyńskiego związani z kielecką Milongą Abrazo świętowali pięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji odbyły się warsztaty taneczne i klimatyczna milonga, w trakcie której niezwykły pokaz tanga dali Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak, prekursorzy tanga w Polsce.
Warsztaty i pokaz
Miłośnicy tanga argentyńskiego z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w warsztatach, które poprowadzili Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak. To para z najdłuższym wśród polskich nauczycieli tanga stażem, która od początku współpracuje ze świętokrzyskimi tangueros. Paulina i Jan jako pierwsi w naszym kraju zaczęli uczyć tanga opartego na komunikacji w parze bez opracowanych choreografii. Zainicjowali pierwsze milongi w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i … Kielcach. Stworzyli liczne choreografie na potrzeby teatru i filmu. W trakcie wieczornej milongi w Hotelu Kameralnym swoim tańcem wywołali brawa i nie obeszło się bez bisów.
Wspomnień czar
Spotkanie świętokrzyskich miłośników tanga stało się także okazją do zebrania pieniędzy na pomoc dla 18-miesięcznej Hani Terleckiej, która walczy z rakiem mózgu. Tangueros z pasją zaangażowali się w pomoc dziewczynce, a potem tańczyli i wspominali wydarzenia z pięciu lat istnienia grupy. Grupa się rozrosła, przybyło przyjaciół, życzliwych znajomych i …dzieci, pasja nie osłabła, a na parkiecie ramie w ramię tańczyły różne pokolenia. Nie ma jak tango w Kielcach – to już 5 lat! Grupa działa na Facebooku, zatem warto dołączyć.
Tango symbol Argentyny
Tango to symbol Argentyny, popularny na całym świecie. Jako taniec i muzyka jest częścią światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, wpisanego na listę UNESCO. Rudolf Valentino był pierwszym, który w 1921 r. tańczył tango w filmie „Czterech jeźdźców Apokalipsy”. W Polsce czas świetności tanga przypadł na lata trzydzieste ubiegłego wieku. „Tango milonga” Jerzego Petersburskiego z tekstem Andrzeja Własta to jedno z najpopularniejszych polskich tang, które jest w stanie zanucić niemal każdy z nas. O tangu pisali też Julina Tuwim, Marian Hemar, Jerzy Jurandot i Bolesław Leśmian, a śpiewali niezapomniani Ordonka czy Mieczysław Fogg.