Pomnik generała Roji w Sachsenhausen
W 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen zostanie odsłonięty pomnik poświęcony generałowi Bolesławowi Roji, twórcy 4. Pułku Piechoty Legionów. W prace nad projektem pomnika są zaangażowane środowiska patriotyczne, kombatanckie oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach i Urząd Miasta Kielce.
– Mamy nadzieję, że to wydarzenie w kwietniu nabierze bardzo oficjalnego charakteru. Przede wszystkim liczymy na to, że pomnik związany z postacią generała Bolesława Roji stanie w miejscu, gdzie został zamordowany – powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc podczas konferencji prasowej przed wyjazdem do Niemiec.
Generał Bolesław Jerzy Roja był legionistą. Twórcą 4. Pułku Piechoty Legionów, który w okresie międzywojennym stacjonował w Kielcach. W marcu 1940 został aresztowany przez Niemców. Więziony najpierw na Pawiaku, na początku maja tego samego roku trafił do obozu koncentracyjnego, gdzie dwa miesiące później został zamordowany.
Na terenie obozu Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga, 30 km na północ od Berlina) znajduje się już tablica upamiętniająca Komendanta Głównego ZWZ-AK generała Stefana Grota Roweckiego, który również był związany z ziemią kielecką. W lipcu 1938 roku został dowódcą 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. Gen. Rowecki został zamordowany przez Niemców w Sachsenhausen na osobisty rozkaz szefa SS Heinricha Himmlera w kilka dni po wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku .
W 1940 roku do Sachsenhausen trafiło 169 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczej (obecnie Akademia Górniczo-Hutnicza) w Krakowie, aresztowanych 6 listopada 1939 roku w ramach Sonderaktion Krakau (akcja specjalna Kraków), mającej na celu eliminowanie polskiej elity politycznej i intelektualnej.