Miasto zrobiło się wiochą. Odwołać prezydenta !

Minął ponad rok od wyborów samorządowych. Wybory oznaczały w wielu miejscach Polski zmiany we władzach sejmików, rad powiatów i gmin. Obecnie obserwujemy wzbierającą falę niezadowolenia społecznego i próby wprowadzenia wyborczych korekt przez obywateli. W świętokrzyskiej gminie Bałtów za miesiąc zaplanowano wybory do rady gminy, skutecznie odwołanej w referendum, które przeprowadzono 29 listopada ubiegłego roku.
Miasto zrobiło się wiochą
Najbardziej spektakularny serial referendalny rozpoczął się właśnie w Olsztynie, ponad 170-tysięcznym mieście. Czesław Małkowski, który został w grudniu ubiegłego roku prawomocnie uniewinniony przez sąd od zarzutów w seksaferze, przez którą w 2008 roku stracił fotel prezydenta, właśnie przystąpił do organizacji Stowarzyszenia Demokratyczny Olsztyn. Stowarzyszenie domaga się przeprowadzenia referendum i odwołania urzędującego prezydenta Piotra Grzymowicza. Według organizatorów referendum, miasto zrobiło się wiochą z kiepskim budżetem, obciętymi dotacjami dla żłobków, mniejszymi budżetami szkół, wysokimi czynszami mieszkań komunalnych i wysokim bezrobociem. Organizatorzy referendum muszą zebrać minimum 13 tysięcy podpisów w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli to zostanie spełnione, referendum odbędzie się w maju lub czerwcu 2020 roku.
Prywata i nepotyzm
Fatalna polityka personalna i brak jakiejkolwiek wizji prowadzenia samorządu, to z kolei główne zarzuty stawiane przez komitet referendalny powołany celem odwołania burmistrza 33-tysięcznej Ostródy – Zbigniewa Michalaka. Komitet musi zebrać 2700 podpisów obywateli popierających referendum. Mieszkańcy skarżą się, że zamiast obiecanych zmian dostali nepotyzm i prywatę. Ich zdaniem wychodzi tu brak doświadczenia samorządowego i umiejętności zarządzania przez burmistrza. Referendum w Ostródzie nie jest bez szans, a można powiedzieć nawet, że już ma swoją tradycję. W roku 2012 mieszkańcy Ostródy już raz, skutecznie, odwołali swojego burmistrza.
Obywatele mają głos
Referenda zapowiadają także mieszkańcy Lubartowa (odwołanie rady miasta), Świętochłowic (odwołanie prezydenta), Skały (odwołanie burmistrza), Jeleniej Góry (odwołanie prezydenta i rady miasta), Bogatyni (odwołanie rady miejskiej), Lubawki – Krajowe Biuro Wyborcze wyznaczyło termin referendum na 2 lutego (odwołanie burmistrza), Dobrej (odwołanie wójta), Częstochowy (odwołanie prezydenta).
Inaczej sytuacja wygląda w Radomiu (prezydent Radosław Witkowski), Kielcach (prezydent Bogdan Wenta) i Zawierciu (prezydent Łukasz Konarski), gdzie prezydenci nie uzyskali w roku 2019 wotum zaufania swoich Rad Miasta. Zgodnie z ustawą, jeśli prezydent nie dostanie wotum zaufania dwa lata z rzędu, to Rada Miejska uzyska prawo do rozpisania referendum w sprawie jego odwołania.