Obchody 157. rocznicy Powstania Styczniowego w Kielcach

Uroczystości 157. rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczęły się tradycyjnym marszem pamięci szlakiem powstańców sprzed bramy Kieleckiej Fabryki Pomp na Białogonie. Trasa marszu biegła przez Górę Brusznicę na Karczówkę. Osoby biorące udział w marszu udały się na uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Karczówce.
Podczas homilii ks. Kazimierz Stasiak, pallotyn, powiedział, że Karczówka była dla powstańców miejscem strategicznym w sensie duchowym, jak i militarnym.
To na Karczówce, a wcześniej na Bruszni, odbyła się koncentracja oddziałów powstańczych, które miały zaatakować garnizon wojsk rosyjskich w Kielcach w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Brusznia stała się dla przyszłych pokoleń miejscem symbolem.
W roku 1916, na miejscu koncentracji konspiratorów, w 53 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, usypano symboliczny kopiec z kamieni i postawiono brzozowy krzyż. Nowy, wyższy krzyż, został wzniesiony z inicjatywy I Kieleckiej Harcerskiej Drużyny im. płk. Czachowskiego, jednego z legendarnych dowódców powstańczych, w roku 1917, na progu odzyskania przez Polskę niepodległości. W roku 1940, w czasie niemieckiej okupacji, pod tym krzyżem odbyło się pierwsze, konspiracyjne spotkanie Szarych Szeregów. W tym symbolicznym miejscu utrwalił się obyczaj składania przysięgi harcerskiej pod krzyżem powstańczym na Bruszni.
Po odprawionej Mszy Świętej odbył się Apel Pamięci oraz salwa honorowa obok pomnika powstańców usytuowanym przy klasztornym murze na Karczówce. Wśród gości obecnych na uroczystościach był między innymi senator RP Krzysztof Słoń oraz radni Rady Miasta Kielce.
Na zakończenie uroczystości Księża Pallotyni zaprosili uczestników do klasztornego Refektarza na wspólne rozmowy i ciepły poczęstunek.