Książki. Raport czytelnictwa

Lubię czytać książki, czuć zapach papieru, przekładać stronę za stroną, wodzić palcem po tekście, gdy znajdę coś interesującego. Ale to nie jedyna forma poznawania treści wielu wspaniałych utworów pisarskich.
Coraz bardziej popularne stają się e-booki. Prosta obsługa, czytelny ekran, długi czas pracy na baterii na jednym ładowaniu. Na rynku jest mnóstwo urządzeń tego typu, więc marka i model nie ma tutaj żadnego znaczenia. Każdy może wybrać coś dla siebie pod względem wyglądu, ergonomii korzystania, wagi czy funkcji dodatkowych. Najważniejsze jest żebyśmy czytali regularnie.
I z tym czytaniem mamy duży problem. Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową nad stanem czytelnictwa w Polsce rok do roku przedstawiają niepokojące dane. W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku deklarowało jedynie 37% respondentów.
Różnica jednego punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim mieści się w marginesie błędu pomiaru. Podstawowe wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian. Na podstawie tych badań można zaobserwować, że deklaracje czytania książek znacznie spadły w latach 2004-2008.
To, że zainteresowanie czytaniem książek nie rośnie ma zapewne wiele przyczyn do których należą popularyzacja rozrywki cyfrowej, styl życia i sposoby spędzania czasu wolnego, ale również fakt, iż za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji.
Najwięcej czytelników książek jest pośród młodszych osób. Osoby, które polubiły czytanie w szkole, które nabrały tego dobrego nawyku, dalej sięgają po dobrą literaturę. Tak ważne jest, aby pielęgnować czytanie książek u naszych dzieci, namawiać ich do tego, ale także dawać im dobry przykład i czytać w każdej wolnej chwili.
Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej to odsyłamy do raportu ze strony Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”.
Zdjęcie: pixabay. com