Półroczny płatny urlop od korporacji?
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz planuje wprowadzić rozwiązanie półrocznego płatnego urlopu dla pracowników firm technologicznych, którzy chcą przetestować samodzielne prowadzenie własnego biznesu. Ma to ułatwić powstawanie nowych startupów.
W pierwszej połowie 2020 roku resort planuje przedstawić pakiet proinwestycyjny, którego elementem będzie urlop dedykowany rozpoczęciu działalności startupowej. To działanie nastawione na programistów, informatyków czy inżynierów zatrudnionych w dużych korporacjach, którzy chcieliby sprawdzić się w prowadzeniu samodzielnego biznesu. W przypadku niepowodzenia mają mieć zagwarantowane zatrudnienie w dotychczasowym miejscu pracy.
Spełnić marzenia
Pomysł spotkał się z pozytywnym oddźwiękiem środowiska aspirujących przedsiębiorców, których przed rozpoczęciem pracy na własny rachunek hamuje często brak tzw. bezpieczeństwa zatrudnienia. Spędzają w korporacjach tak dużo czasu, że z trudem znajdują go na coś innego, jak choćby na dotarcie do informacji o możliwości pozyskania środków, które pomogą wcielić innowacyjny pomysł w życie. W tym czasie ich pomysły przedawniają się lub są realizowane przez kogoś innego. Nie wspierają ich także obawy o to, co zrobić, jeśli projekt się nie powiedzie, jak związać koniec z końcem, pozostając bez pracy.
Startup nation
Rozwiązanie Ministerstwa Rozwoju, jeszcze w fazie doprecyzowywania, jest nie tylko ukłonem w stronę ludzi kreatywnych. Ułatwi też powstawanie w Polsce nowych spółek technologicznych. Możemy jednak przewidywać, że niekoniecznie przypadnie do gustu pracodawcom ze względu na koszt związany z 6-miesięcznym płatnym urlopem dla pracownika i ewentualnymi wyzwaniami związanymi z jego czasową nieobecnością w pracy. Eksperci podkreślają jednak, że Polska ma wysokiej klasy specjalistów, brakuje nam jednak dobrych jakościowo startupów. Propozycja resortu minister Emilewicz to ukłon w stronę kreatywnych ludzi, którzy chcą realizować swój potencjał w naszym kraju, a tym samym to działania budujące pozycję Polski na arenie międzynarodowej jako kraju otwartego na innowacje.