Wyjątkowa wystawa – Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza

Do 8 marca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie można oglądać niezwykłe eksponaty, niemych świadków katastrofy, która 2000 lat temu zmiotła z powierzchni Ziemi jedno z kwitnących miast Cesarstwa Rzymskiego – Pompeje. Zgromadzone zabytki odsłaniają historię życia codziennego mieszkańców na chwilę tuż przed zagładą.
Wystawa zatytułowana „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” przedstawia niezwykły materiał wykopaliskowy związany z tragedią miasta, które w 79 r. n. e. zniknęło pod grubą warstwą popiołów wulkanicznych wyrzuconych z wnętrza wulkanu Wezuwiusz. Pompeje, z jego mieszkańcami, gwarnymi ulicami, świątyniami i domostwami, przestały istnieć na 1500 lat i pewnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie, jak to często w życiu bywa, przypadek.
Niezwykłe odkrycie
Na pozostałości murów miejskich starożytnych Pompei natrafiono podczas prac regulacyjnych rzeki Sarno w XVI w. Okazało się, że śmiercionośny popiół stworzył warstwę ochronną, która zakonserwowała starożytne miasto w stanie, w jakim zastała je tragedia. Zaczęto znajdować w ziemi liczne przedmioty, które wskazywały na pochodzenie antyczne. Do wykopalisk oficjalnie przystąpiono jednak dopiero w 1748 r., na polecenie Karola VIII, króla Neapolu. Dzięki temu wszystkie obiekty znalezione w Pompejach w latach 1748-1900 trafiły do Muzeum Królewskiego w Neapolu, dzisiejszego Muzeum Archeologicznego.
Eksponaty z Neapolu po raz pierwszy w Polsce
Aktualnie 114 eksponatów przyjechało po raz pierwszy do Polski i możemy je podziwiać bez konieczności wyprawy do odległego Neapolu. Są wśród nich freski, marmurowe i brązowe posągi, przedmioty codziennego użytku ze srebra, brązu, żelaza i szkła. Szczególne przejmujące wrażenie wywierają gipsowe odlewy postaci ludzi, którzy zginęli w trakcie wybuchu Wezuwiusza. Wyjątkowy charakter nadaje wystawie także znakomita scenografia oraz materiały audiowizualne.
Zamiast wyprawy do Neapolu wycieczka do Krakowa
Niezwykłe wykopaliska w Pompejach trwają nadal, a starożytne miasto odwiedzają corocznie rzesze turystów spragnionych wiedzy o starożytnym świecie, który przeminął. Skorzystajmy z okazji, że nie musimy organizować kosztownej wyprawy do Włoch i zobaczmy wystawę zorganizowaną w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Zainteresuje każdego, szczególnie jeśli zwiedzanie poprzedzimy obejrzeniem jednego z filmów opowiadających o tym, co zdarzyło się w Pompejach w 79 r. Naprawdę warto!
Gdzie i kiedy?
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3
Godziny otwarcia: pn.-pt.: 9:00-18:00, so.: 10:00-18:00, nd.: 11:00-16:00