„Cuda, cuda ogłaszają” – Orszak Trzech Króli

Przed nami uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywana świętem Trzech Króli lub Epifanią. Święto Trzech Króli to jedno z ważniejszych świąt w Kościele katolickim, ponieważ upamiętnia hołd złożony przez pogan Synowi Bożemu. Z tej okazji zarówno w Polsce, jak i w wielu miejscach na świecie odbywają się uroczyste pochody zwane Orszakami Trzech Króli.
Orszak Trzech Króli jest formą ulicznych jasełek. Ich scenariusz „został napisany” ponad 2000 lat temu, w momencie narodzin Jezusa Chrystusa, kiedy to trzej mędrcy wyruszyli za Betlejemską Gwiazdą, wskazującą im miejsce narodzin króla królów, któremu pragnęli oddać pokłon i złożyć dary.
Szczypta historii i tradycji
Starożytni mędrcy prawdopodobnie pochodzili z Persji. Są przedstawiani jako reprezentanci trzech ras: białej, czarnej i żółtej. Przyjęły się też ich imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Pierwszy z nich miał być czarnoskórym Etiopczykiem, drugi – mieszkańcem Egiptu, trzeci – pochodzić z Azji Wschodniej.
Symbolika darów, wpisana w uroczystość Objawienia Pańskiego, ma w sobie głęboki przekaz, który jest jednym z fundamentów naszej cywilizacji. Mędrcy, poprzez swoje dary ogłosili światu, kogo adorują: złoto to dar dla króla, kadzidło dla Boga, a mirra dar złożony śmiertelnemu człowiekowi.
Orszak Trzech Króli ma miejsce co roku, 6 stycznia w wielu krajach na całym świecie. Pomimo zbliżonego charakteru uroczystości jest nacechowany bogatą tradycją lokalną. Zawsze jednak jest to niezwykle barwna uroczystość, której elementem jest radosne kolędowanie wiernych i głoszenie chwały Boga Najwyższego. Popularność orszaków i powiększająca się liczba uczestników świadczy o rosnącej potrzebie wspólnoty i jednoczenia się ludzi w ramach wspólnych wartości.
Orszaki w Świętokrzyskiem
Tegoroczny orszak w dniu Objawienia Pańskiego przejdzie przez ulice ponad 850 polskich miast i wsi. W województwie świętokrzyskim będziemy w nim mogli uczestniczyć w 30 miejscowościach: Brzezinki, Busko-Zdrój, Chobrzany, Działoszyce, Kazimierza Wielka, Koniemłoty, Końskie, Kielce, Leszczyny, Miedzierza, Nowiny, Obrazów, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Pińczów, Połaniec, Samsonów, Sandomierz, Skalbmierz, Skarżysko-Kamienna, Skorzeszyce, Starachowice, Staszów, Stąporków, Szaniec, Szydłów, Zaborowice.
W Kielcach zbiórka o 12-tej
W Kielcach spotykamy się o godzinie 12 na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury. Wolontariusze i pracownicy WDK będą rozdawać uczestnikom korony, plakietki oraz chorągwie. Królowie przybędą na plac przed katedrą historycznym Papa Mobile, tak dobrze nam znanym z pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II. O godz. 12.30 orszak wyruszy do kieleckiej katedry, gdzie o 13-tej rozpocznie się uroczysta msza święta, a po niej wspólne kolędowanie. Hasło przewodnie tegorocznego kolędowania to fragment kolędy „Dzisiaj w Betlejem”: „Cuda, cuda ogłaszają…”. Ma ono nawiązywać i zachęcać do wdzięczności za cuda, które miały miejsce w historii Polski i które mają miejsce na co dzień.